Kamerové systémy CCTV (Close circuit television - uzavřené televizní okruhy) patří v současné době k nejvíce expandujícím technologiím. Zájem o ně neustále roste, a to nejen v oblasti monitorování velkých městských lokalit, ale i při zabezpečení areálů firem či kontroly v obytných domech.
Tyto systémy jsou populární především všestranností svého využití. Jsou vhodné jako podpora EZS a v některých případech může videostřežení část úloh EZS přímo převzít. Lze totiž zaregistrovat pokus o napadení objektu a zjistit jeho druh či počet útočníků. K pozdější analýze průběhu napadení lze události archivovat v dnešní době již nejběžnějším způsobem - digitalizovanou formou. Rozvoj internetu a komunikačních sítí v dnešní době umožňuje dálkový dohled přes jiný klientský počítač (i přenosný).
Nasazení videotechniky je pro každý jednotlivý případ neopakovatelné, a proto klademe důraz na správně provedený návrh funkčního systému. K tomu je potřeba relativně vysoká úroveň všeobecných i konkrétních znalostí z oboru. Naše firma proto spolupracuje přímo s výrobci, popř. autorizovanými dovozci videotechniky. V současné době jsme schopni realizovat dodávku jakéhokoliv kamerového systému. Zároveň můžeme poskytnout i odborná školení zabývající se touto problematikou.
KAMERY
Kamery mohou být černobílé, barevné či s infračerveným viděním (do méně osvětlených prostor). Obecně platí, že barevné kamery mají zatím horší světelnost (horší "vidění" při zhoršených světelných podmínkách), ale leckdy výhoda barevnosti tento nedostatek převyšuje.
Kamery mohou být statické (trvale monitorují určitý prostor), otočné (s možností pohybu v určitém úseku - horizontální i vertikální) nebo tzv. dome kamery, které umožňují otáčení o takřka 360° v horizontále a 90° ve vertikále - obsáhnou tak největší možný prostor. Pro venkovní podmínky se kamery dávají do speciálních krytů, které jsou v provedení antivandal a mají vyhřívání. Kamery se umisťují na pevné nástěnné či závěsné konzole.
Pro zoom (přibližování detailu) slouží objektivy - to jsou vlastně nejdůležitější součásti kamer s ohledem na kvalitu obrazu. Objektivy mohou mít manuálně nastavitelný zoom - nelze na dálku ovládat nebo motorický (elektronický) zoom, který umožňuje libovolný pohyb za provozu.
PŘENOS VIDEOSIGNÁLU
Důležitým prvkem kamerových systémů je síť, po které je přenášen videosignál. Úkolem je dostat signál z kamery bez zkreslení do místa zpracování. Nejčastěji se používá metalické vedení ve formě twistované kabeláže cat5, které splňuje veškeré parametry potřebné pro tyto aplikace a navíc její instalace patří mezi jednodušší. Další možností je optická kabeláž, která vyniká vysokou kvalitou přenosu dat (dochází k takřka nulovému zkreslení), ale její použití je dáno místními podmínkami a rovněž cena pořízení je poněkud vyšší. Pokud všechny možnosti o vedení kabeláže selžou je možné přistoupit k přenosu dat pomocí mikrovlnného spojení. Tato možnost má však svá specifika, která je nutno dodržet, jinak hrozí ztráta signálu. Tento způsob je rovněž náchylný ke zkreslení dat vlivem okolí.